1.
Как се казваш? На колко години си?
Казвам се Калина, а за всички, които ме познават лично - Кая! Скоро навръших 23 години.
2.
Кога, къде и какво си завършил/а?
Завърших бакалавър по графичен дизайн в Willem de Kooning Academy в Ротердам, Нидерландия, през юни 2024 година.
3.
Как избра своя университет, държава и/или специалност? Кое беше определящото в твоя избор?
Избрах WDKA през последната си година в училище, като до последно се чудех къде в Европа бих се виждала да живея най-много - Нидерландия или Англия. Бях категорична, че искам да уча в среда с модерна визия за преподаване на дизайн и с практически подход към обучението. На времето не знаех дали искам да се насоча към дизайн или към илюстрация и имах нужда университета да ми предоставя много креативна свобода. Willem de Kooning Academy беше сред водещите институции в Европа в тази област - академията е известна с това, че най-големият и плюс и най-големият и минус едновременно са предоставянето на почти всякакви креативни възможности за всички специалности. (Много свобода понякога обърква студентите и ги плаши). Освен това Нидерландия е известна с богатата си дизайнерска култура и световно-известна мрежа от дизайнери и студиа затова ми се стуваше като правилният избор.
4.
Кое беше най-голямото предизвикателство по време на кандидатстването?
Най-голямото предизвикателство беше подготовката на портфолиото. Не можех да си позволя уроци по рисуване като професионална помощ, така че трябваше сама да проучвам изискванията за това как се изгражда портфолио за кандидатстване, което да се откроява от другите. Затова и още от първата ми година в университета започнах да работя с по-млади ученици и да им помагам с изработката на техните кандидатури, давайки им идеи за това как да изградят успешно портфолио.
5.
Как се справи с адаптацията си в чужбина? Кои бяха основните предизвикателствата?
Да се адаптирам в самият град не ми отне много - системата в Нидерландия е доста структурирана и има много информация достъпна за интернационалните студенти. Аз самата бях развълнувана да уча в чужбина и исках да започна възможно най-бързо, затова проучвах всичко от рано. Предизвикателствата бяха по-скоро свързани със самият университет - идвайки от бизнес училище с почти никакъв опит в дизайна, трябваше да се науча да използвам нови софтуери и да генерирам креативни идеи още от първата ми седмица там.
6.
Сподели нещо за университета и града?
Както вече споменах, университетът предлага изключително практическа програма с огромен акцент върху развитието на индивидуалния стил и креативност. Имаш възможност да вкусиш от всички креативни специалности и да избереш твоя посока, в която да развиваш каквото ти обичаш да правиш. Ротердам е модерен, и по мое мнение огромен град - перфектно място за хора с интереси в изкуството, дизайна и архитектурата, също е близо до много други градове, всички от които на един влак разстояние.
7.
Какви са разходите за живот (настаняване, храна и т.н.)?
Разходите за живот в Ротердам за мен бяха между 400-600 евро на месец наем и бих казала около 200-300 евро за храна и други нужди (за мен транспорта е най-големият разход затова препоръчвам колелото).
8.
Възползвала ли си се от възможността да работиш докато учиш? Ако да, сподели какво.
През годините работих много различни part-time jobs - основно в различни магазини - Zara, JD Sports, Flying tiger, имах задължителен стаж през 2023, а през 2024 започнах работа като графичен дизайнер и илюстратор на свободна практика.
9.
Какво ти даде обучението в чужбина (освен дипломата)?
Четирите години в Академията бяха колкото предизвикателство, толкова уникална възможност. Образуванието тук няма нищо общо с това в България, което ме научи ме как да излизам от зоната си на комфорт и как да бъда по-уверена в себе си и в работата си - всичко се случва толкова бързо, че ти нямаш време да не се адаптираш. Което също ме научи да приемам критика и да гледам на нея като на част от процеса на развитие. Освен това срещнах невероятни хора от различни краища на света, знам че е малко клише, но това наистина е безценно.
10.
Какво би посъветвала бъдещите кандидат-студенти, които обмислят възможността да учат в чужбина?
Бих ги насърчила да бъдат смели, да се подготвят добре с идеята, че няма да е като в България и че винаги ще има предизвикателства. Но определено си заслужва, даде ми толкова много, че откровено бих го пожелала на всеки :)
11.
С какво се занимаваш сега и какви са плановете ти за близките 5 години?
В момента работя като фриленсър, управлявам собствено дизайн студио и се занимавам с графичен и визуален дизайн за клиенти от различни индустрии. Обичам свободата и креативността да работя сама за себе си, защото мога да участвам в разнообразни проекти – от корпоративни брандове до по-експериментални и артистични идеи.
Освен това работя с ученици, които се подготвят за кандидатстване в международни университети за изкуства и дизайн. Помагам им да изградят портфолио, да изразят личния си стил и да разберат какво търсят от университетите. Това ми носи голямо удовлетворение, защото знам колко труден и стресиращ може да бъде този процес.
В следващите пет години планирам да пътувам, да развия студиоти си напълно и да разширя мрежата си от контакти, за да работя с повече млади дизайнери.
12.
Искаш ли да споделиш още нещо с нас?
На бъдещите арт студенти бих казала: вярвайте в себе си и не се страхувайте да експериментирате и да правите каквото обичате. Ако искате да работим заедно по вашето портфолио или имате нужда от помощ или просто от разговор за живота в чужбина, ще се радвам да се свържете с мен!
Имейл: ksodeva@gmail.com
Уебсайт: https://kayastudio.webflow.io/